Američka politika prema Balkanu doživljava preokret koji bi mogao imati dalekosežne posljedice. Stručnjaci upozoravaju da bi potencijalna podjela Kosova ili Ukrajine mogla dodatno osokoliti srpske separatiste u Bosni i Hercegovini i uzrokovati novu eskalaciju sukoba.
Blagojevich kao novi igrač u regiji
Rod "Blago" Blagojevich, bivši demokratski guverner Illinoisa, mogao bi postati ključna figura u Trumpovoj politici prema Balkanu. Trump razmatra njegovo imenovanje za američkog veleposlanika u Beogradu, unatoč tome što je Blagojevich osuđen za korupciju i proveo godine u zatvoru prije nego što ga je Trump pomilovao. Profesor Daniel Serwer s Johns Hopkins sveučilišta ističe da je Blagojevich "savršeni čovjek za Beograd - korumpirani političar koji će učiniti sve što Trump želi kako bi bio rehabilitiran".
Bliska suradnja sa Srbijom
Blagojevich ima snažne veze sa srpskom zajednicom u SAD-u i aktivno je sudjelovao u predizbornim aktivnostima Trumpove kampanje. Njegova popularnost među Srbima porasla je nakon što se sastao s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Beogradu, gdje se ispričao zbog američkog sudjelovanja u NATO bombardiranju Srbije 1999. godine. Istovremeno je žestoko kritizirao kosovskog premijera Albina Kurtija, optužujući ga za "etničko čišćenje" Srba na Kosovu.
Blagojevich je također aktivno uključen u povezivanje srpskih poslovnih krugova s Trumpovom administracijom. Na prijemu u Mar-a-Lagu, Trump ga je predstavio kao "bliskog prijatelja" i saveznika Srbije. Njegove veze sa srpskim poduzetnicima dodatno jačaju dojam da će buduća američka politika prema Balkanu biti povoljna za Beograd.
SAD mijenja pristup Kosovu
Dok su prethodne američke administracije podržavale neovisnost Kosova, Trumpov tim, uključujući Richarda Grenella, otvoreno podržava političke oponente Albina Kurtija. Grenell se sastao s Ramushom Haradinajem, koji je Kurtijev politički rival, što je dodatno povećalo napetosti između Kosova i Srbije. Kurti je ranije odbacio američki prijedlog teritorijalne razmjene između Kosova i Srbije, što je izazvalo nezadovoljstvo u Trumpovim krugovima.
Prosvjedi koji potresaju Srbiju od studenoga 2024. dodatno su radikalizirali Vučićevu retoriku. Srpski ministar vanjskih poslova Marko Đurić nazvao je Kosovo "našom južnom pokrajinom", dok je načelnik glavnog stožera Vojske Srbije Milan Mojsilović izjavio da su srpske snage spremne "zaštititi Srbe na Kosovu". Sve ovo stvara atmosferu u kojoj bi vojna eskalacija mogla postati realna mogućnost.
Bosna i Hercegovina u opasnosti
Dr. Kurt Bassuener iz berlinskog Democratization Policy Council-a upozorava da nisu samo Kosovo, već i Bosna i Hercegovina ugroženi velikosrpskim aspiracijama. Europska unija mogla bi odgovoriti povećanjem broja vojnika u misiji EUFOR/Althea, no pitanje je hoće li to biti dovoljno da odvrati mogući sukob.
Američki "balkanski tim" koji uključuje Grenella, Kushnera i Blagojevicha mogao bi imati presudnu ulogu u daljnjem razvoju događaja. Njihova otvorena podrška Vučiću i kritike na račun Kurtija ukazuju na to da bi američka politika mogla dodatno otežati pregovore o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova.
Hoće li SAD zaustaviti Vučića?
Stručnjaci Serwer i Bassuener sumnjaju da bi SAD vojno zaustavile Vučića u slučaju otvorenog sukoba. Serwer upozorava da bi čak i rasprava o podjeli Kosova ili Ukrajine mogla potaknuti srpske separatiste u Bosni na slične akcije.
"Ako bi došlo do toga, Bosanci bi morali odgovoriti. A na Kosovu bi Javelini bili najbolja obrana", rekao je Serwer, misleći na američke protuoklopne rakete Javelin, koje su se već pokazale ključnima u ukrajinskoj obrani od ruskih napada.
S obzirom na trenutačnu sigurnosnu situaciju, eskalacija sukoba na Balkanu postaje sve izglednija, a američka politika pod Trumpom mogla bi samo dodatno pogoršati stanje.
Izvor: jutarnji.hr
Autor fotografije: Daniel X. O'Neil, Wikimedia Commons, Licenca: CC BY 2.0 (Creative Commons Attribution 2.0 Generic), Fotografija bivšeg guvernera Illinoisa, Roda Blagojevicha (cropped)