Ostalo

Preminuo je Alain Delon, ikona francuske i svjetske kinematografije

Objavljeno: 18.08.2024.

Dana 18. kolovoza 2024. godine, filmski svijet izgubio je jednu od svojih najvećih ikona. U 89. godini života preminuo je Alain Delon, legendarni francuski glumac čija je karijera obilježila nekoliko desetljeća filmske povijesti. Njegova smrt označila je kraj jedne ere, a Delonov utjecaj na kinematografiju ostat će neizbrisiv.

Početak i uspon karijere
Alain Delon bio je više od glumca; bio je simbol elegancije, muževnosti i tajanstvene privlačnosti koja je očarala generacije gledatelja. Rođen 8. studenog 1935. godine u Sceauxu, malom mjestu blizu Pariza, Delon je svoj prvi veći uspjeh postigao ulogom u filmu "Rocco i njegova braća" iz 1960. godine, u režiji Luchina Viscontija. Ovaj film, koji prikazuje teške životne uvjete jedne talijanske obitelji, bio je samo početak Delonove suradnje s velikim imenima europske kinematografije.

Zlatno doba i najpoznatije uloge
Tijekom 1960-ih godina, Delon je postao jedan od najtraženijih glumaca u Europi. Suradnja s redateljima poput Michelangela Antonionija u "Pomrčini" i Viscontija u "Leopardu" donijela mu je međunarodno priznanje. Njegova uloga u filmu "Samuraj" iz 1967. godine, pod režijom Jean-Pierre Melvillea, postala je kultna, a Delonov lik hladnokrvnog plaćenog ubojice ostao je urezan u kolektivnu svijest ljubitelja filma.

Delon je tijekom svoje karijere surađivao s mnogim slavnim redateljima i glumcima, te je često igrao uloge koje su odražavale njegovu kompleksnu osobnost – mračne, melankolične figure koje su bile istovremeno privlačne i opasne. Njegovi filmovi, poput "Bazen", "Crveni krug" i "Policajac", u kojima se često pojavljuje u ulozi kriminalca ili detektiva, postali su klasici francuskog filma.

Kontroverze i pad popularnosti
Unatoč profesionalnom uspjehu, Delonov život nije bio bez kontroverzi. Njegov privatni život često je bio tema medijskih spekulacija, osobito nakon smrti njegovog tjelohranitelja Stevana Markovića 1968. godine. Iako nikada nije bio službeno optužen, Delonovo ime bilo je povezano s kriminalnim podzemljem, što je narušilo njegov imidž.

Osim toga, Delonove javne izjave i politički stavovi često su izazivali kontroverze. Njegovo prijateljstvo s Jean-Marie Le Penom, bivšim čelnikom Nacionalne fronte, te izjave koje su mnogi smatrali rasističkima, mizoginima i homofobnima, dodatno su podijelile javnost. Unatoč tim kontroverzama, Delon je ostao priznata figura u filmskom svijetu, a njegov doprinos umjetnosti bio je neupitan.

Ostavština jedne ikone
Delon se povukao iz aktivne filmske karijere krajem 1990-ih, iako se povremeno pojavljivao u manjim ulogama. Tijekom posljednjih godina života, Delon je otvoreno govorio o svom nezadovoljstvu modernim svijetom i osjećaju otuđenosti. U intervjuu za "Paris Match", izrazio je svoju ogorčenost prema suvremenom društvu, izjavivši: "Napustit ću ovaj svijet bez žaljenja. Život mi nije puno donio. Svašta sam vidio i doživio, ali najviše od svega mrzim današnje vrijeme. Muka mi je od njega! Sve je lažno, sve je zamijenjeno. Nema poštovanja za datu riječ. Bitan je samo novac."

Iako je bio svjestan svoje složene i ponekad kontroverzne ostavštine, Delon je ostao dosljedan sebi do kraja. Njegova smrt predstavlja gubitak za filmski svijet, ali njegovo nasljeđe živi kroz filmove koji su inspirirali generacije gledatelja i filmaša.

Fotografije vezane uz objavu