Papa Franjo je u petak iz Singapura krenuo natrag prema Rimu, zaključivši najdulje putovanje svog papinstva koje je trajalo 12 dana i obuhvatilo zemlje jugoistočne Azije i Oceanije. Tijekom posjeta, Franjo je naglašavao važnost borbe protiv klimatskih promjena, poticao međuvjerski dijalog i jačao prisutnost Katoličke crkve u regijama gdje su katolici u manjini.
Let Singapore Airlinesa s Papom i njegovom pratnjom poletio je oko podneva po lokalnom vremenu. Predviđeno je da sleti u Rim u petak navečer, nakon 12-satnog leta kroz šest vremenskih zona.
Putovanje je obuhvatilo posjete Indoneziji, Papui Novoj Gvineji, Istočnom Timoru i Singapuru. Unatoč zdravstvenim poteškoćama u prošlosti, 87-godišnji Papa je održao intenzivan raspored, sudjelujući na preko 40 događaja.
Ključni trenutci putovanja
Papa Franjo je tijekom ovog putovanja posjetio naselje na rubu džungle Papue Nove Gvineje, donijevši lokalnom stanovništvu stotine kilograma potrebnih potrepština, uključujući lijekove, odjeću i igračke za djecu. Također je slavio misu u Istočnom Timoru pred 600.000 ljudi, što je gotovo polovica stanovništva te zemlje. Ovo je bio jedan od najvećih odaziva na papinsku misu u odnosu na broj stanovnika zemlje. Istočni Timor, koji je 96% katolički, bio je jedina većinski katolička zemlja na ovoj turneji.
U Indoneziji, najmnogoljudnijoj zemlji s muslimanskom većinom, Papa je zajedno s nacionalnim velikim imamom izdao deklaraciju kojom poziva na globalnu akciju protiv klimatskih promjena. U Singapuru se obratio vladi, naglašavajući potrebu za pravednim plaćama za manje plaćene strane radnike.
Poseban pristup Papinih posjeta
Papa Franjo je nastojao posjetiti mjesta koja prethodno nisu bila posjećena od strane pape ili gdje su katolici u manjini. Bio je tek drugi papa koji je posjetio tri od četiri zemlje na svojoj ruti. U Papui Novoj Gvineji pružio je uvid u svoja razmišljanja o ulozi vođenja globalne Katoličke crkve koja broji 1,4 milijarde članova.
Izvor: Glas Istre