Svijet

Otkriveni mehanizmi koji usporavaju starenje

Objavljeno: 29.06.2024.

Znanstvenici iz Budimpešte otkrili su skrivene elemente i mehanizme koji bi mogli usporiti proces starenja kod ljudi, prema radu objavljenom u časopisu Nature Communications. Istraživački tim, predvođen dr. Ádámom Sturmom i dr. Tiborom Vellaijem sa Sveučilišta Eötvös Loránd, otkrio je specifične elemente u DNK koji destabiliziraju genetski kod i uzrokuju starenje. U svojim eksperimentima, koristili su crve obliće, poznate po malom genomu i sličnostima s ljudskom biologijom.

Uloga transpozicijskih elemenata (TE)

Transpozicijski elementi (TE), poznati i kao "skakući geni", su sekvence DNK koje mogu mijenjati svoj položaj unutar genoma. Iako igraju ključnu ulogu u evoluciji i genetskoj raznolikosti, njihova nekontrolirana aktivnost može destabilizirati genetski kod, uzrokujući mutacije i doprinositi starenju.

Piwi-piRNA put i "besmrtnost"

Dr. Sturm i dr. Vellai u prethodnim su radovima istraživali Piwi-piRNA put, proces koji se odvija u matičnim stanicama raka i povezan je s konceptom "besmrtnosti". U novom istraživanju, znanstvenici su ojačali Piwi-piRNA put u crvu obliću, smanjujući aktivnost TE-ova. Rezultati su pokazali da su crvi sporije starili, a kontroliranjem više TE-ova istovremeno, njihov životni vijek produljio se za oko 30 posto.

Potencijalne primjene u medicini

Novi rezultati pokazuju da kontroliranje aktivnosti određenih TE-ova može usporiti starenje i promijeniti način djelovanja gena u DNK. Dr. Sturm je naglasio kako smanjenje aktivnosti TE-ova ili prekomjerno izražavanje elemenata Piwi-piRNA puta može značajno produljiti život, otvarajući vrata mnogim potencijalnim primjenama u biologiji i medicini.