Sport

Olimpijske igre - sažetak 3. dana

Objavljeno: 30.07.2024.

Uz broncu strijelca Maričića, vrijedno 8. mjesto kanuista Marinića i 3. kolo tenisačice Donne Vekić

Pariz, 29. srpnja 2024. - Trećeg natjecateljskog dana na Olimpijskim igrama u Parizu hrvatski predstavnici nastupili su u šest sportova (jedrenju, kanuu, rukometu, stolnom tenisu, streljaštvu i tenisu) i u kolekciju su spremili prvu olimpijsku medalju.

Strijelac Miran Maričić osvojio je prvu hrvatsku medalju na Olimpijskim igrama u Parizu. U disciplini zračna puška na 10 metara u Chaterauouxu dohvatio je brončano odličje. Za broncu je pogodio 230 krugova, a ispred njega su bili srebrni Šveđanin Victor Lindgren (251.4) i zlatni Kinez Sheng Lihhao (252.2). Petar Gorša u istoj je disciplini zauzeo 6. mjesto sa 165.6 pogodaka.

Najbolja hrvatska tenisačica, Donna Vekić, plasirala se u 3. kolo pojedinačnog ženskog olimpijskog turnira u Parizu. Na terenima Roland Garrosa naša najbolja tenisačica svladala je u 2. kolu Kanađanku Biancu Andreescu sa 6-3, 6-4.Za pobjedu nada Kanađankom rumunjskih korijena Vekić je trebala dva sata igre, a u 3. kolu čeka je druga igračica sa svjetske rang-ljestvice, Amerikanka Coco Gauff.

Kanuist na divljim vodama Matija Marinić zauzeo je vrlo dobro osmo mjesto u disciplini slalom. U finalnoj utrci Marinić je bio izvrstan do sredine staze, no tada je prilikom svladavanja 15. (od ukupno 23) vrata, upao u vir te izgubio nekoliko dragocjenih sekundi da bi pred sam kraj staze, na 20. vratima dobio i dvije kaznene sekunde zbog dodira te je prilika za medalju propala. S vremenom 100.35 sekundi završio je kao osmi, za najbolji rezultat hrvatskih divljevodaša na olimpijskim igrama (Danko Herceg bio je 9. u Barceloni 1992.). Marinić je za zlatnim Francuzom Nicolasom Gestinom zaostao 8.99 sekundi, dok je brončani Slovak Matej Benuš bio brži za 3.32 sekunde.

Nakon Tomislava Pucara, i Andrej Gaćina pobjedom je otvorio nastup na Olimpijskim igrama u Parizu. U 1. kolu naš stolnotenisač pobijedio je 45. igrača svijeta, Rumunja Ovidiua Ionesca sa 4-1 (11-8, 10-12, 11-8, 12-10, 11-5) za 42 minute igre. Gaćina (68. na svjetskoj rang-ljestvici) u 3. kolu će igrati s osmim igračem svijeta, Tajvancem Yun-Ju Linom.

Na regatnom polju pokraj Marseillea jedriličarska braća Šime i Mihovil Fantela napredovali su nakon šest plovova u klasi 49er. Najprije su u 4. plovu ušli u cilj kao 13., a potom ostvarili četvrti i šesti ulaz u cilj. Braća Fantela su s 47 negativnih bodova 14. od ukupno 20 posada. Olimpijski debi u jedrenju na dasci zabilježila je Palma Čargo, a u utorak je čekaju četiri plova.

Muška rukometna reprezentacija je u 2. kolu skupine A olimpijskog turnira poražena od Slovenije 29-31 (13-13). Šoštarić, Srna i Martinović zabili su po pet pogodaka za Hrvatsku. Prekretnicom se pokazalo razdoblje od 44. do 50. minute kada je Slovenija serijom 5-0 stigla do prednosti 25-21. Nakon dva kola i Hrvatska i Slovenija imaju po dva boda, a naša će reprezentacija 3. kolu u srijedu (11 sati) igrati s Njemačkom koja je u prva dva kola upisala dvije pobjede. (hoo/vk)

RASPORED NASTUPA HRVATSKIH SPORTAŠA 30. srpnja (utorak)

Hrvatski sportaši 30. srpnja će nastupiti u čak 10 sportova: biciklizmu, boksu, jedrenju, judu, plivanju, stolnom tenisu, streljaštvu, tenisu, vaterpolu i veslanju.

BICIKLIZAM - Marin Ranteš – BMX - kvalifikacije od 15.11 sati

BOKS - Gabrijel Veočić vs. Hussein Iashaish, 1/8 finala kategorije do 80 kg u 12.04 sati

JEDRENJE - Palma Čargo - četiri plova u windsurfingu od 12.13 sati; Šime i Mihovil Fantela - tri plova klase 49-er od 16.15 sati

JUDO - Katarina Krišto - kategorija do 63 kg u 10.00 sati

PLIVANJE - Nikola Miljenić - 100 m slobodno, kvalifikacije u 11.15, ev. polufinale u 20.30; Jana Pavalić - 100 m slobodno kvalifikacije u 12.39, mogući nastup u polufinalu u 21.25 sati

STOLNI TENIS - Andrej Gaćina vs. Yun-Ju Lin, 2. kolo pojedinačno, u 10.00 sati

STRELJAŠTVO - Giovanni Cernogoraz - trap, kvalifikacije u 9.00 sati, ev. finale u 15.30 sati

TENIS - Donna Vekić vs. Coco Gauff - 3. kolo pojedinačne konkurencije; možebitni nastup Nikole Mektića i Mate Pavića u 3. kolu muških parova - od 12.00 sati