Koordinacija hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) Istarske županije odgovorila je na nedavne kritike upućene obiteljskim liječnicima, naglašavajući da su upravo oni ključni nositelji zdravstvenog sustava. Predsjednica KoHOM-a Istre, dr. Nicol Kolar, istaknula je kako obiteljski liječnici svakodnevno rade u izazovnim uvjetima, brinući se za pacijente prema najvišim standardima struke, unatoč preprekama koje im postavlja administracija i brojne kontrole Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO).
Liječnici iz Istre ističu da se primarna zdravstvena skrb, koju pružaju obiteljski liječnici, odnosi na pacijente svih dobnih skupina, često bez lista čekanja, što pozitivno utječe na zdravstvene pokazatelje. Oni se bave prevencijom kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa, tumorskih bolesti te redovito motiviraju pacijente da se odazovu na nacionalne programe ranog otkrivanja bolesti.
No, problemi s kojima se suočavaju liječnici su brojni. Osim nedostatka dijagnostičke opreme u ordinacijama, liječnici se suočavaju i s neadekvatnim informatičkim sustavom (CEZIH), koji često otežava rad. Ipak, najveći problem je sve manji broj obiteljskih liječnika. Trenutno, više od 40% liječnika blizu je odlaska u mirovinu, a mnogi već ispunjavaju uvjete za mirovinu, ali nastavljaju raditi zahvaljujući osobnom entuzijazmu.
Statistike pokazuju zabrinjavajuće trendove – u Hrvatskoj trenutno ima 2.186 obiteljskih liječnika, od čega je 869 starijih od 60 godina. Predviđa se da će kroz pet godina situacija biti još teža, s obzirom na velik broj liječnika koji će otići u mirovinu, ostavljajući sustav bez dovoljnog broja stručnjaka.
Unatoč izazovima, obiteljski liječnici nastavljaju borbu za očuvanje svoje struke i osiguravanje kvalitetne zdravstvene skrbi za pacijente. KoHOM poručuje kako će se i dalje zalagati za bolje uvjete rada te kako će učiniti sve da obiteljska medicina opstane i osigura bolju budućnost za svoje pacijente.
Izvor: regionalexpress.hr