Obilježavanje se provodi uz slogan „Tko pliva, ne tone” - u Istri ne zna plivati više od 50 posto učenika drugih razreda osnovne škole!
Hrvatski Crveni križ obilježava Svjetski dan prevencije utapanja. Koliko je zaista važno govoriti o prevenciji utapanja, pokazuje i nedavni tragični slučaj utapanja 12-godišnjeg dječaka, ali i podatak koji govori kako u Hrvatskoj godišnje u prosjeku od slučajnog utapanja i iznenadnih srčanih zastoja u vodi, umre 85 ljudi. Utapanje je vodeći uzrok smrti kod djece u Hrvatskoj, odmah nakon prometnih nesreća, a jedan je i od pet glavnih razloga među nesretnim slučajevima u Republici Hrvatskoj.
Utapanje nema jedan uzrok, niti jedno rješenje, ali može se spriječiti. Ovogodišnji slogan obilježavanja Svjetskog dana prevencije utapanja je „Tko pliva, ne tone“, a njime se želi ukazati na važnost znanja plivanja, posebno među djecom. Hrvatska je mediteranska zemlja, ali između 40 i 70 posto djece ne zna plivati!
Nažalost, u Hrvatskoj ne postoji jedinstvena statistika uz pomoću koje se može doznati stvarno stanje, ali iskustva Hrvatskog Crvenog križa i njegovih društava diljem Hrvatske, pokazuju kako je broj neplivača uistinu velik. Situacija se razlikuje od županije do županije pa tako, primjerice, u Istri ne zna plivati više od 50 posto učenika drugih razreda osnovne škole dok u Vukovarsko -srijemskoj ne zna plivati gotovo 70 posto djece.
Obuka neplivača nije sastavni dio Državnog pedagoškog standarda od 2010. godine, a u praksi je ta obaveza prepuštena lokalnim zajednicama, roditeljima, klubovima i školama. Znanje plivanja za suvremenog čovjeka nije samo direktan doprinos borbi protiv utapanja, nego i pridonosi kvaliteti života.
U skladu sa svime navedenim, Hrvatski Crveni križ kao organizacija koja jedina u Hrvatskoj educira spasioce i provodi preventivne kampanje i edukacije, smatra kako bi obuka neplivača trebala biti sastavni dio odgojno-obrazovnog sustava u Republici Hrvatskoj. Nužno je uspostaviti međuresornu suradnju kako bi se izgradio nacionalni plan sigurnosti na vodenim površinama.