U subotu 19.listopada u novigradskom Centru za manifestacije i kulturu održalo se stručno predavanje Rute Feničana, kulturne rute Vijeća Europe. Dvadesetak Novigrađana s interesom je pratilo iscrpno i zanimljivo izlaganje Antonija Baronea, direktora i promotora Rute Feničana, i Cinzie De Marzo, europske ambasadorice klimatskog pakta, stručnjaka u održivom turizmu.
Gradonačelnik Novigrada-Cittanova Anteo Milos pozdravio je cijenjene goste Rute Feničana u ime domaćina i zahvalio Novigrađanima na pokazanom interesu za ovom vrstom predavanja.
U svojem izlaganju, gospodin Barone pojasnio je projekt „SMARTIES for SMEs“, transnacionalni projekt kreiran u suradnji više partnera, gospodarskih i industrijskih komora Italije, Grčke, Slovenije, Portugala, Cipra, međunarodnog sveučilišta Libertas i Rute Feničana. Projekt financira COSME program Europske unije s ciljem poboljšanja konkurentnosti malih i srednjih poduzeća u mediteranskoj regiji EU, u tematskim područjima zelene tranzicije, regenerativnog turizma te inovacija ponuda i usluga u sektoru kulture, turizma i poljoprivredno-prehrambenog ekosustava. Materijali o projektu SMARTIES for SMEs dostupni su OVDJE.
Ruta Feničana, kao jedna od postojećih 48 certificiranih kulturnih ruta i „kamina“ u Europi, jedan je od dobrih primjera na koji se način širi kulturna mreža koja nastaje kroz analizu područja i kulturnog nasljeđa, u putovanju kroz vrijeme i prostor, te nudi nove ideje i razvija područje, čime obogaćuje i razvija turistički proizvod. U Ruti Feničana antičke civilizacije Mediterana služe kao osnova za razumijevanje današnjeg Mediterana, razvoj novih turističkih proizvoda i budućnosti zajednice. Na taj način promovira se drugačiji način turizma koji pomaže zajednicama da rastu i razvijaju svoje nove autentične turističke proizvode.
Gospodin Barone u svojem predavanju napomenuo je da svaka zajednica koja se pridruži ruti Feničana postaje zajednica koja sudjeluje u procesu razvoja i može doprinijeti turizmu na drugačiji način, a okupljajući te zajednice u ruti, stvorena su niz mjesta koja turisti mogu posjetiti slijedeći principe itinerara koji nisu samo jedan lokalitet, već čitav sustav, što dodaje vrijednost turizmu. Naglasio je da je potrebno razgovarati o zajedničkom turizmu kao novom načinu bavljenja kulturnim turizmom, u kojem su domaćini zajednice a ne pojedinačni turoperatori, kako bi lokalne zajednice igrale ključnu ulogu u odlučivanju o strategijama i upravljanju turizmom. Dodatno je istaknuo da se s turizmom treba pažljivo upravljati a ne prihvaćati bez razmišljanja, te kako je „Disneyfikacija” danas najveća opasnost za kulturni turizam, gdje su posjeti Rimu vezani uz “moram vidjeti Coloseum“ bez obzira na povijest ili priče koje te destinacije nose, te da moramo razviti turizam koji prelazi s destinacijskog turizma na turizam motivacije. Spomenuo je dobre primjere „Smart Ways-a“ kreirane u suradnji s turističkim uredima članica partnera u Cipru, Španjolskoj i Finskoj, te u svojem zaključku rekao da današnji događaj služi za razmjenu znanja, povezivanje s inovativnim pristupima, uzimajući u obzir lokalne i međunarodne dinamike.
Europska ambasadorica klimatskog pakta, Cinzia De Marzo pojasnila je više alata, zakonskih mjera i primjera kojima Europska unija želi ostvariti postavljeni cilj – Europa prvi klimatski neutralan kontinent do 2050. godine.
Grad Novigrad-Cittanova pristupio je mreži Rute Feničana 2022. godine, kako bi otvorio vrata za nove mogućnosti financiranja projekata i novih partnerstva usmjerenih na kulturnu baštinu i turizam, te razmjenu iskustava i sudjelovanje u europskim kampanjama i projektima. Jedan od primjera suradnje je i novi Centar za posjetitelje Novigrad-Cittanova kojim se promovira bogata ribarska povijest novigradskog akvatorija, uvršten u lokalitete Rute Feničana i promoviran kroz niz komunikacijskih kanala udruženja. U planu je nastavak suradnje s Rutom Feničana na novim projektima koji će unaprijediti novigradske kulturne institucije i sadržaje.
Izvor: Grad Novigrad