Istra

Novosti iz PU istarske

Objavljeno: 21.02.2025.

Policija i djeca u Puli rekli odlučno NE nasilju

 Tradicionalnom trkom pulskih petaša i policije u Puli je danas obilježen Dan ružičastih majica te je poslana jasna poruka protiv nasilja nad djecom i mladima

U Puli je danas održana već tradicionalna ''ružičasta '' utrka policijskih službenika i učenika petih razreda pulskih osnovnih škola, kojom se obilježava Dan ružičastih majica, odnosno dan borbe protiv nasilja među djecom i mladima.

Naime, Dan ružičastih majica obilježava se diljem svijeta posljednje srijede u veljači. Ideja o obilježavanju tog dana pojavila se 2007. godine u Kanadi, u cilju povećanja svijesti građana o problemu nasilja među djecom i mladima. Naime, dječak koji je došao u školu u ružičastoj majici ne bi li podržao svoju bolesnu majku, postao je žrtva nasilja. U znak podrške tom dječaku, njegovi školski kolege također su odjenuli ružičaste majice, a njihova poruka protiv nasilja uskoro je poprimila globalni karakter.

Ove godine pulska utrka, koju organiziraju Policijska uprava istarska i Grad Pula, okupila je velik broj sudionika. Više od 500 učenika i policijskih službenika, kojima su se pridružili i djelatnici Grada Pule, otrčalo je krug pulskim ulicama i prenijelo poruku kako je nasilje među djecom i mladima neprihvatljivo ponašanje na koje moramo reagirati svi zajedno kao društvo.

Samoj utrci prethodile su radionice u školama, na kojima su profesori učenike upoznali s vrstama vršnjačkog nasilja, odnosno oblicima neprimjerenog ponašanja te su zajedno izradili radove protiv nasilja, koji su se izložili na Trgu Portarata kao dio scenografije. Događaj su upotpunili zbor Osnovne škole Kaštanjer i Studio glazbene kreativnosti ''Čarobna frula'' koji su se pobrinuli za prigodan glazbeni program. Prije početka utrke podršku svim sudionicima dali su zamjenik načelnika Policijske uprave istarske Božo Kirin i zamjenica gradonačelnika Pule Ivona Močenić.

''Draga djeco, danas svi nosimo ružičasto kako bismo se podsjetili kako je počela ova priča. Jer ružičasta majica ne može biti razlog za nasilje. Isto tako razlog za nasilje ne može biti to što netko nema najnoviji mobitel ili skupu i markiranu odjeću. Ako je malo povučen i ne voli se isticati. Ako je drugačiji i voli umjetnost, ako sluša drugačiju glazbu. Ništa nije opravdanje za nasilje. Nema opravdanja za ruganje, ni za ogovaranje niti za isključivanje nekoga iz društva niti za bullying. Ako vidite da je netko drugačiji, ako vidite da je usamljen, budite mu prijatelj. Dajte mu podršku. Ako vidite da je netko žrtva nasilja, recite to odrasloj osobi. Vašim roditeljima ili profesorima. Pomozite mu'', poručio je djeci zamjenik načelnika policijske uprave. Također je poručio kako je ovo već osma godina da se u ovako velikom broju šalje poruka iz Pule o neprihvatljivosti nasilja te da je primarni cilj podići svijest javnosti o ovom ozbiljnom društvenom problemu na koji moramo reagirati svi zajedno kao društvo jer djeca su naša budućnost i moramo im omogućiti sigurno djetinjstvo. ''Ovakvim aktivnostima nastojimo što više ukazati na problem nasilja među djecom i mladima i na potrebu prijavljivanja takvih događaja jer našu pomoć trebaju i dijete koje trpi nasilje, ali i dijete koje čini nasilje te djeca koja su svjedoci nasilja'', rekao je Kirin.
 
Na njegove riječi nadovezala se i zamjenica gradonačelnika Pule Ivona Močenić. ''Posljednje srijede u mjesecu veljači, s ponosom obilježavamo dan borbe protiv nasilja među djecom i mladima, poznat kao Dan ružičastih majica. Ovaj dan nije samo podsjetnik na ozbiljnost problema nasilja među djecom i mladima, već i poziv na zajedničko djelovanje, razumijevanje i empatiju. Iskrena zahvala ide Policijskoj upravi istarskoj za njihov neumorni rad i predanost u suzbijanju nasilja, kao i za suorganizaciju današnjeg događanja. Njihova podrška ključna je u stvaranju sigurnijeg okruženja za našu djecu. Posebna zahvala upućena je svim učenicima i profesorima, vaše riječi i djela govore glasnije od bilo kakvog nasilja — one su simbol solidarnosti i hrabrosti. Važno je znati da svaki oblik nasilja možemo i moramo zaustaviti. Ne okrećite glavu, već budite glas razuma i podrške. Prijavite, reagirajte i pokažite da vam je stalo. Samo zajedničkom odgovornošću možemo zaštititi ne samo one koji trpe nasilje, već i one koji ga provode — jer i njima treba naša pomoć da shvate, promijene se i postanu bolji ljudi. Stvarajmo zajedno okruženje u kojem vladaju ljubaznost, poštovanje i podrška, jer samo tako možemo graditi bolju i sigurniju budućnost za sve nas“, istaknula je.
 
Prošle godine na području Policijske uprave istarske evidentirano je 39 kaznenih djela s elementima nasilja među djecom i mladima, što je smanjenje za 49 posto u odnosu na godinu dana ranije, kada je evidentirano 76 takvih djela. Svjedoci smo da je javnost postala osvještenija na problem nasilja među djecom i mladima te se takvi događaji više ne smatraju bezazlenom dječjoj igrom. Iako statistički pokazatelji pokazuju pad kaznenih djela među djecom i mladima, policija gotovo svakodnevno zaprima prijave odgojno-obrazovnih institucija o neprimjerenom ponašanju među djecom i mladima koje prijave u većini slučajeva nakon provedenog kriminalističkog istraživanja ne rezultiraju kaznenom prijavom, ali se obavještava nadležni zavod za socijalni rad te se u suradnji sa odgojno-obrazovnim institucijama pokušava pronaći najbolji način za rješavanje problema.
 
U cilju prevencije neprihvatljivih ponašanja među djecom i mladima, policijski službenici tijekom cijele godine u školama održavaju edukacije, radne sastanke i okrugle stolove za sve mjerodavne institucije, ali i uspostavljaju direktni kontakt s građanima.

Nakon što je i posljednji natjecatelj ušao u cilj, sudionici utrke nastavili su druženje uz topli čaj i fritule. Svoju podršku ovoj manifestaciji dalo je i Hrvatsko društvo skladatelja, koje je omogućilo priopćavanje javnosti autorskih glazbenih djela, bez naplate autorske naknade. 

Što učiniti ako si žrtva ili svjedok nasilja:

  • Ako te netko zlostavlja, nemoj šutjeti i trpjeti!
  • Ostani smiren i ne pokazuj strah.
  • Makni se što prije od napadača ili izazivača.
  • Nikad na nasilje ne uzvraćaj nasiljem.
  • Ako se bojiš, pozovi prijatelje da budu blizu tebe.
  • Povjeri se odrasloj osobi - nisi ''tužibaba'' ako prijaviš nasilje.
  • Upamti: nisi kriv za to što ti se događa!
  • Ne daj da te nagovore da sudjeluješ u nasilju prema drugima ni kad se radi o ruganju.
  • Kad vidiš zlostavljanje, odmah reci odraslima u koje imaš povjerenja.
  • Ako vidiš da nekoga stalno gnjave, pokaži mu da si na njegovoj strani i sprijatelji se s njim. 

Što učini ako je vaše dijete žrtva nasilja?

  • Ostanite smireni i strpljivi - ne reagirajte impulzivno!
  • Saslušajte svoje dijete i vjerujte mu.
  • Nemojte kritizirati dijete niti ga okrivljavati.
  • Ne potičite dijete na osvećivanje.
  • Pokažite djetetu da vam je stalo do njega i da želite uspješno riješite problem.
  • Ohrabrite dijete i naučite ga kako da se zauzme za sebe.
  • Pomozite djetetu da upozna nove prijatelje i da razvija svoje pozitivne osobine.
  • Ukoliko je potrebno, potražite pomoć stručnjaka.
  • Obavijestite o događaju odgovornu osobu u školi i tražite da vam kaže što će škola poduzeti. 

Bez obzira o kavom se obliku nasilja radilo, kada ga vidimo, potrebno je reagirati i zaustaviti ga jer našu pomoć treba i dijete koje trpi nasilje, ali i dijete koje se nasilnički ponaša. O svim slučajevima nasilja, pogotovo kada je riječ o djeci, žurno obavijestite policiju na broj 192.


Opet sjeo za volan pod utjecajem alkohola pa ostao bez automobila

Zbog upornosti u činjenju prekršaja vožnje pod utjecajem alkohola vozaču je oduzet automobil
 
Porečka je policija 21. veljače oko 00.40 sati u Ulici Massa Lombarda u Poreču zaustavila automobil, pulske registracijske oznake, kojim je pod utjecajem alkohola od 1.87 promila upravljao 55-godišnjak.
 
Kako ne bi dalje ugrožavao sigurnost cestovnog prometa, policijski službenici uhitili su vozača i priveli ga u policijsku postaju.
 
Budući da je utvrđeno kako vozač upravlja automobilom iako ima već dvije pravomoćne presude zbog počinjenih težih prekršaja, policijski službenici oduzeli su mu privremeno automobil, a konačnu odluku o tome hoće li automobil postati vlasništvo Republike, donijet će nadležni sud.
 
Zbog prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, vozač se danas dovodi nadležnom sudu, a prijeti mu novčana kazna do 2.650 eura ili kazna zatvora u trajanju od 60 dana, kao i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilima B kategorije u trajanju od 12 mjeseci.


Najava prometne akcije kontrole alkoholiziranosti vozača u Poreču i Puli

Policija poziva vozače da ne sjedaju za volan ako su konzumirali alkohol te da koriste alternativne načine prijevoza

U cilju povećanja sigurnosti u cestovnom prometu, u noći sa  subotu na nedjelju provoditi će se preventivno-represivne prometne akciju ''Nadzor alkoholiziranosti vozača i nadzor upravljanja vozilom pod utjecajem droga'' koje će od 22 do 6 sati provoditi Postaja prometne policije Pula-Pola će u, a u vremenu od 22 do 4 sata Policijska postaja Poreč - Parenzo.

Samo na području Postaje prometne policije Pula - Pola u prva dva mjeseca 2025. alkotestirano je 1912 vozača, u posebne prostorije policije smješteno je 19 osoba, uhićeno je 12 osoba, dok je privremeno oduzeto 5 motornih vozila.

Cilj najave i provođenja pojačanog nadzora jeste potaknuti vozače na odustajanje od upravljanja vozilom pod utjecajem alkohola i droga. Podsjećamo kako je za vožnju s prisustvom alkohola u organizmu propisana novčana kazna u iznosu od 90 do 2650 eura, dok je za vožnju pod utjecajem droga ili odbijanja testa na droge propisana novčana kazna u iznosu od 1320 do 2650 eura. Nadalje, ako osobite okolnosti upućuju na to da će vozač nastaviti s činjenjem prekršaja može mu se odrediti smještaj u posebnim prostorijama do 12 sati, uhititi i privesti na nadležni sud  i oduzeti vozilo, ako postoji opasnost da će se ponovno uporabiti za počinjenje prekršaja.

Ponašanje sudionika ključna je sastavnica sigurnosti cestovnog prometa, stoga pozivamo vozače da se, radi osobne sigurnosti i sigurnosti svih sudionika u prometu, pridržavaju prometnih pravila i propisa i ne upravljaju vozilom ako su konzumirali alkohol ili droge.

Prometna policija u posjetu dječjem vrtiću

Djeci je održano prilagođeno predavanje o sigurnosti u cestovnom prometu

Jučer je u jutarnjim satima policijska službenica Postaje prometne policije Pula - Pola Leonarda Bogović posjetila djecu Dječjeg vrtića „Kućica od licitara“ u Puli i djeci održala edukativno predavanje o sigurnosti cestovnog prometa.

Policijska službenica posebno je djeci pojasnila poslove koje radi prometna policija, te ukazala na pravilno kretanje po nogostupu, gdje i kako prelaziti kolnik. Ukazano je na opasnosti prelaska ceste na mjestima koja nisu pregledna, koja su značenja svjetala na semaforu, kako policajac regulira promet te je upozorila djecu na važnost korištenja sigurnosnog pojasa i nošenje zaštitne kacige. Na pitanje koji je broj policije, djeca su spremno odgovorila 192.

Praktični dio predavanja o sigurnosti u cestovnom prometu održan je na okolnim ulicama dječjeg vrtića, gdje su djeca uz pratnju policijske službenice i odgajateljica pokazala stečena znanja (kretanje nogostupom, prijelaz preko obilježenog pješačkog prijelaza, poznavanje prometnih znakova i dr.).

Sva su djeca pokazala izuzetno znanje o prometnim pravilima i interes za policijske poslove, koje će, kako su naveli, većina raditi kada odrastu.