Kultura & zabava

Nina Turina u Galeriji Alvona

Objavljeno: 25.07.2024.

Galerija Alvona posvećena je podršci mladih umjetnika, omogućujući im afirmaciju i prepoznavanje na likovnoj sceni. U tom duhu, proteklog petka, brojni prijatelji i ljubitelji umjetnosti okupili su se na otvorenju prve samostalne izložbe Nine Turina, mlade vizualne umjetnice iz Buja. Izložba pod nazivom "Četiri strane svijeta - Four corners of the world" predstavlja multimedijalni projekt koji istražuje složene teme poput teritorijalnih granica, slobode kretanja i (nacionalnog) identiteta, te njihov odnos prema postojećim sustavima i strukturama moći.

Nina Turina kroz svoj rad preispituje što znači sloboda kretanja u današnjoj socio-političkoj klimi. Njezina izložba uključuje različite medije, od fotografije i videa do instalacija, kako bi istražila ove teme. Posebna pažnja posvećena je suptilnom prenošenju kompleksnih poruka pažljivom promatraču.

Jedan od istaknutih dijelova izložbe je serija slika pod nazivom "Kartografije identiteta". Ove slike nastale su skeniranjem stvarne putovnice uz intervenciju autorice, naglašavajući proces otkrivanja identiteta tijekom prelaska granica. Autorica koristi ove slike kako bi ukazala na način na koji prelazak granica i skeniranje putovnice može otkriti dijelove identiteta pojedinca.

Fotografska instalacija "Točke nestajanja" rasporedom preslikava oblik snimaka nadzorne kamere, dokumentirajući teritorij na granici između Slovenije i Hrvatske. Dok nadzorne kamere obuhvaćaju široku perspektivu, ovaj rad dokumentira detaljniji, dublji i bliži pogled, reflektirajući ljudsku perspektivu koja nastoji ne generalizirati, već sagledati stvari iz bližeg kuta.

Centralno mjesto na izložbi zauzima video rad "I rijeke pamte", snimljen na rijeci Dragonji. Ovaj rad konkretno komentira tragičan slučaj ilegalne migracije na granici između Hrvatske i Slovenije. Preklapajući snimak toka rijeke sa snimkom ruke koja gumicom briše "sjećanja" i glasovima koji recitiraju europsku regulativu 1052/2013 o nadzoru granica, autorica naglašava nemoć pojedinca naspram zakona. Kamen s isklesanim brojem regulative naposljetku se potapa u rijeku, simbolizirajući izgubljen život.

Izložba također uključuje seriju reljefa pod nazivom "U bijeli svijet I" koja sadrži znakove i signalizaciju vezanu uz granice i granične kontrole. Autorica istražuje znakove koji ukazuju na kretanje i moguće smjerove, postavljajući ih izvan njihovog konteksta i uklanjajući suvišne informacije i boje, čime nastaju "slijepi" znakovi. Ovi radovi, postavljeni pored fotografije zida "U bijeli svijet II" pronađenog blizu granice, međusobno se nadopunjuju i suprotstavljaju, odražavajući simboliku koja okružuje migracije i slobodu kretanja.

Nina Turina završila je studij Grafičkih i interaktivnih komunikacija na Sveučilištu u Ljubljani, a magistrirala na studiju Vizualnih umjetnosti na Sint Lucas School of Arts u Antwerpenu. Od prošle godine vodi studio za vizualne komunikacije, baveći se grafičkim dizajnom, ilustracijom i fotografijom, te surađuje s klijentima diljem Europe.

Svoj umjetnički rad razvija kroz različite medije poput fotografije, videa i instalacija. Sudjelovala je na međunarodnim kulturno-umjetničkim projektima, uključujući EPEKA u Turskoj, te na skupnim izložbama u Španjolskoj i Belgiji. Ova prva samostalna izložba pokazuje iznimnu zrelost i posvećenost u pristupu te se očekuje da će Nina svojim umjetničkim istraživanjima ostaviti značajan trag u suvremenoj likovnoj umjetnosti.

Izložba Nine Turina u Galeriji Alvona ostaje otvorena do 9. kolovoza. Izložbeni program Galerije Alvona realiziran je uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Istarske županije i Grada Labina. Posjetitelji imaju priliku uroniti u svijet umjetničkog istraživanja teritorijalnih granica i slobode kretanja, te doživjeti suptilne, ali moćne poruke mlade umjetnice.

Fotografije vezane uz objavu