Građani koji se žale na novčanu kaznu za prekršaj i izgube na sudu, više neće moći iskoristiti mogućnost da plate samo dvije trećine iznosa, stoji u prijedlogu izmjena Prekršajnog zakona kojeg je Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije uputilo u javno savjetovanje.
Cilj je rasteretiti prekršajne sudove
Izmjene bi trebale smanjiti broj prekršajnih predmeta na sudovima. I dalje će ostati opcija plaćanja dvije trećine kazne kad se radi o kaznama izrečenima prekršajnim ili obaveznim prekršajnim nalogom. Tako se želi potaknuti počinitelje da plate kaznu odmah i time izbjegnu sudski postupak.
Ubrzanje postupaka i više izdanih naloga
Novim prijedlogom predviđeno je i povećanje gornjih granica novčanih kazni. Za fizičke osobe i odgovorne osobe u pravnim osobama, granica se podiže s 663,61 eura na 1000 eura. Na taj će se način moći izdavati prekršajni nalozi za veći broj prekršaja, čime se također očekuje smanjenje broja sudskih postupaka.
U slučajevima kad je podnesen prigovor na obavezni prekršajni nalog, sud će postupati po žurnom postupku i odlučivati bez mogućnosti žalbe, ovisno o sadržaju prigovora.
Više pogodnosti uz plaćanje na licu mjesta
Povećavaju se i granice kazni koje se mogu naplatiti odmah na mjestu prekršaja – s dosadašnjih 265,45 eura na 380 eura. Za lakše prekršaje koje počinitelj nije ranije činio, policija će i dalje moći izdati pisano ili usmeno upozorenje, ali uz višu granicu – od 300 eura, umjesto dosadašnjih 132,72.
Plaćanjem kazne na licu mjesta počinitelj izbjegava sudski postupak, upis u prekršajnu evidenciju i ne vodi se kao osuđeni. No, takvo plaćanje i dalje nije obavezno.
Uvođenje e-komunikacije u prekršajne postupke
S obzirom na razvoj digitalnih usluga, prijedlog uključuje i uvođenje elektroničke komunikacije u prekršajne sudske postupke, što do sada nije bilo moguće jer Prekršajni zakon nije bio prilagođen korištenju informacijskog sustava.
Izvor: Glas Istre