U nedjelju, Moldova će donijeti jednu od najvažnijih odluka u svojoj povijesti – hoće li se pridružiti Europskoj uniji ili ostati na rubu istočne Europe. Ovo je ključno pitanje za zemlju koja se već dugo suočava s teškom gospodarskom situacijom. Cristina Gherasimov, zamjenica premijera za europske integracije, izjavila je da članstvo u EU nema alternativu jer je ključ za konsolidaciju demokracije i stabilnost zemlje.
Ruski utjecaj i hibridno ratovanje
Rusija je jasno pokazala svoje neslaganje s približavanjem Moldove Zapadu. Prema moldavskim dužnosnicima, ruski obavještajci pokušavaju sabotirati referendum i izbore. Policija tvrdi da su milijuni dolara već prebačeni na račune proruskih Moldavaca kako bi utjecali na ishod referenduma. Osim toga, propagandne kampanje protiv članstva u EU sve su učestalije, dok ruski oligarsi i političke stranke igraju ključnu ulogu u podršci proruskim snagama.
Izazovi na putu prema EU
Moldova je službeno zatražila članstvo u Europskoj uniji 2022. godine, a pregovori su započeli 2024. No, pred zemljom su još brojni izazovi. Jedan od najvećih je situacija u Pridnjestrovlju, samoproglašenoj republici pod ruskom kontrolom. Dok neki europski dužnosnici smatraju da se pitanje ruskih trupa na teritoriju Moldove mora riješiti prije ulaska u EU, Gherasimov naglašava da to pitanje nije prioritet u trenutnim pregovorima.
Pritisci iznutra i izvana
Uoči referenduma, moldavska policija uhitila je nekoliko osoba osumnjičenih za planiranje destabilizacije zemlje. Navodno su bili obučavani u Srbiji i BiH, a povezani su s ruskim paravojnim skupinama poput Wagnera. Vlasti su odlučne osigurati miran referendum, unatoč pokušajima uplitanja izvana.
Kako se bliži dan glasanja, cijela Europa gleda prema Moldovi, koja stoji na povijesnom raskrižju između Zapada i Istoka.
Izvor: jutarnji.hr