Svijet

Minhenska sigurnosna konferencija

Objavljeno: 15.02.2025.

Šok u Münchenu: Američki potpredsjednik Vance doveo u pitanje transatlantske odnose

Minhenska sigurnosna konferencija započela je šokom nakon što je američki potpredsjednik JD Vance oštro kritizirao Europu i doveo u pitanje "zajedničke vrijednosti" koje su dugo bile temelj transatlantske suradnje. Njegov govor uzdrmao je dvoranu, izazvao neugodu među europskim saveznicima i otvorio pitanje je li transatlantsko partnerstvo u ozbiljnoj krizi.

Vanceova brutalna lekcija Europi

Još prije samo dva dana činilo se da su odnosi između SAD-a i Europe složeni, ali stabilni. No, situacija se dramatično promijenila nakon telefonskog razgovora između Donalda Trumpa i Vladimira Putina, koji je uznemirio čelnike EU-a i NATO-a. Strah raste da bi Europa mogla biti potpuno isključena iz ključnih pregovora o Ukrajini i novom svjetskom poretku.

Njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier uputio je apel SAD-u, tražeći dijalog i zajedničko donošenje odluka. Ursula von der Leyen pokušala je istaknuti europsku snagu i nužnost ulaganja u obranu, ali Vanceov govor zasjenio je sve druge poruke.

Napad na europske vrijednosti

Vance je umjesto rasprave o sigurnosti i Ukrajini iskoristio priliku za oštru kritiku Europe. Dovodeći u pitanje demokratske procese i slobodu govora, naveo je primjere poništenja izbora u Rumunjskoj, ograničenja prosvjeda u Ujedinjenom Kraljevstvu te zabrane određenih političkih stranaka u europskim zemljama. Njegov nastup ostavio je europske čelnike u šoku, s dojmom da je Europa postala meta Trumpove administracije.

Njemački ministar obrane Boris Pistorius nije skrivao ogorčenje, poručivši da se demokracija u Europi temelji na slobodi mišljenja i da američki napadi na europske institucije nisu prihvatljivi.

Podjele u transatlantskom savezu

Stručnjaci ocjenjuju da je Vanceov govor bio presedan koji pokazuje novu strategiju američke administracije – udaljavanje od Europe i redefiniranje zapadnih vrijednosti. Politologinja Cathryn Clüver-Ashbrook upozorava da su dezinformacije i manipulacije sve prisutnije u međunarodnom diskursu te da Europa hitno mora pronaći način kako se suprotstaviti ovoj novoj političkoj realnosti.

Kineska ofenziva šarma

Nakon Vanceova govora, kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi iskoristio je priliku da se obrati Europi s porukom suradnje i zajedništva. Istaknuo je da Kina vidi Europu kao ključnog partnera u novom svjetskom poretku, šaljući time jasnu poruku o potencijalnim geopolitičkim pomacima.

Neizvjesna budućnost međunarodnog poretka

Prvi dan konferencije ostavio je dubok dojam i otvorio pitanja o budućnosti transatlantskih odnosa. Europa se suočava s neizvjesnim izazovima, a njezina sposobnost da ostane relevantan globalni igrač sada je pod većim pritiskom nego ikada prije.

Izvor: net.hr/danas/
Foto: Gage Skidmore, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons  - J. D. Vance