Svjetski dan svjesnosti o albinizmu obilježava se 13. lipnja svake godine. Ovaj dan je uspostavljen kako bi se povećala svijest o albinizmu, stanju koje rezultira nedostatkom pigmenta u koži, kosi i očima zbog smanjene proizvodnje melanina. Cilj je i razbijanje predrasuda te poboljšanje kvalitete života osoba s albinizmom. Na ovaj dan organiziraju se različite aktivnosti i događanja koja promiču razumijevanje i podršku za ljude s albinizmom, s posebnim naglaskom na izazove s kojima se suočavaju u svakodnevnom životu.
Albinizam je nasljedni poremećaj pigmentacije koji nastaje zbog nedostatka melanina, pigmenta koji određuje boju kože, kose i očiju. Osobe s albinizmom imaju vrlo svijetlu put i kosu te obično sive ili svijetloplave oči. Nedostatak melanina ne samo da utječe na pigmentaciju, već i na osjetilo vida, uzrokujući probleme poput nistagmusa i strabizma. Osim toga, melanin štiti kožu od UV zračenja, pa je koža osoba s albinizmom izložena većem riziku od raka kože.
U Europi, prevalencija albinizma iznosi oko 1 na 20.000 osoba, dok je u supsaharskoj Africi mnogo češći, s učestalošću do 1 na 1.000 osoba u nekim dijelovima. U Africi, osim zdravstvenih izazova, osobe s albinizmom suočavaju se i s društvenom stigmatizacijom i diskriminacijom. U znak podrške i podizanja svjesnosti, Ujedinjeni narodi proglasili su 13. lipnja Međunarodnim danom svijesti o albinizmu 2014. godine.