Prema podacima sustava eVisitor, u rujnu je Hrvatsku posjetilo oko 2,4 milijuna turista, što je za pet posto manje nego prošle godine. Ukupno je ostvareno oko 13,2 milijuna noćenja, tri posto manje nego lani. Rujansko loše vrijeme utjecalo je na pad broja posjetitelja, pa se špica sezone nažalost nije produljila u deveti mjesec.
Pad broja stranih turista
Najveći pad zabilježen je među stranim turistima, s oko 11,9 milijuna noćenja, što je smanjenje od tri i pol posto. Domaći turisti ostvarili su 1,26 milijuna noćenja, što je tek neznatno manje u usporedbi s prošlom godinom.
Kapaciteti i smještaj: hoteli stabilni, kampovi u padu
Obiteljski smještaj pokazao je stabilnost s gotovo jednakim brojem noćenja kao prošle godine, dok su hoteli zabilježili pad od tri posto. Kampovi su pretrpjeli najveći gubitak, s padom noćenja od 11 posto, budući da su osjetljivi na vremenske uvjete. U kampovima je u rujnu ostvareno blizu 2,6 milijuna noćenja, što je 300.000 manje nego u istom razdoblju prošle godine.
Najveći turistički promet u Istri, ali s padom
Istra je ostala vodeća turistička županija s oko 3,6 milijuna noćenja, unatoč padu od 8 posto. Slijede Splitsko-dalmatinska županija s 2,7 milijuna noćenja i Kvarner s 2,1 milijun noćenja. Kvarner je zabilježio pad od 7 posto, što se pripisuje velikom udjelu kampova u ukupnim kapacitetima. Južnije županije, poput Dubrovačko-neretvanske, pokazale su bolju otpornost zbog većeg udjela avioprometa.
Top destinacije: Dubrovnik vodeći po noćenjima
Dubrovnik se istaknuo kao najpopularnija destinacija s oko 180.000 turista u rujnu. Slijede Zagreb, Split, Zadar i Poreč. Po broju ostvarenih noćenja, Dubrovnik također vodi, dok su Poreč, Rovinj, Umag i Split među popularnijim destinacijama. Na listi nekomercijalnih smještaja predvodi otok Vir s više od 220.000 noćenja u vikendicama.
Njemački turisti na vrhu, ali s padom
Njemački turisti su i dalje najbrojniji u rujnu, s ostvarenih 3,5 milijuna noćenja, ali to je 9 posto manje nego lani. Austrija i Slovenija slijede, ali i one bilježe pad. Poljska zadržava prošlogodišnje rezultate, dok je Velika Britanija zabilježila rast od šest posto. Gubitak broja noćenja s prva tri tržišta iznosi oko 450.000 noćenja u odnosu na prošlu godinu.
Izvor: Glas Istre