Svijet

Kriza u BiH eskalira, Dodik potpisao zakone koji blokiraju institucije

Objavljeno: 06.03.2025.

Politička kriza u Bosni i Hercegovini produbljuje se nakon što je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik potpisao ukaze kojima stupaju na snagu zakoni usvojeni u entitetskom parlamentu. Tim zakonima se pokušavaju ograničiti ovlasti Suda i Tužiteljstva BiH te državnih sigurnosnih agencija na području Republike Srpske.

Odluka bez veta
Klub zastupnika Bošnjaka u Vijeću naroda RS odlučio je da neće uložiti veto na usvojene zakone, čime su se stvorili uvjeti za njihovo formalno stupanje na snagu. Nakon toga, Dodik je brzo potpisao zakone, koji bi trebali biti objavljeni u Službenom glasniku RS i primijenjeni do kraja tjedna.

Ova odluka dolazi u trenutku kada Dodik pokušava ojačati kontrolu nad institucijama RS-a, dok istovremeno odbacuje odluke visokog predstavnika međunarodne zajednice.

Blokada državnih institucija
Zakoni koje je potpisao Dodik zabranjuju djelovanje Suda i Tužiteljstva BiH te državnih agencija za provedbu zakona, uključujući Državnu agenciju za istrage i zaštitu (SIPA), Obavještajno-sigurnosnu agenciju BiH (OSA) i Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće (VSTV) na području RS-a.

Dodik se prije potpisivanja zakona sastao s čelnicima MUP-a RS-a te poručio da će entitetska policija onemogućiti pokušaje istraga i procesuiranja dužnosnika RS-a zbog donošenja ovih zakona.

Najavio je i da se presude Ustavnog suda BiH neće poštovati jer, kako tvrdi, taj sud nije legitiman zbog prisutnosti inozemnih sudaca.

Očekuju se reakcije pravosuđa
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković poručio je da će pravna država odmah reagirati na ove odluke, istaknuvši kako sada slijedi proces protiv potpisnika zakona.

"Ovim je potpisan državni udar i pravosudni sustav će sada djelovati", izjavio je Konaković.

Najavio je da će pravosuđe postupati i prema predsjedniku Vlade RS-a Radovanu Viškoviću, kao i predsjedniku Narodne skupštine RS-a Nenadu Stevandiću, koji su sudjelovali u donošenju ovih zakona.

Bošnjački političari već su najavili da će podnijeti apelaciju Ustavnom sudu BiH i zatražiti zabranu njihove provedbe. Konaković vjeruje da će sud zaštititi ustavni poredak, ali i da pravosudni proces protiv Dodika i drugih dužnosnika neće stati.

Reakcije iz Republike Srpske
Dodik je najavio da dužnosnici RS-a neće odgovarati na pozive državnog tužiteljstva na saslušanje te da očekuje masovno napuštanje SIPA-e od strane zaposlenih Srba, koji bi, prema njemu, trebali prijeći u MUP RS-a.

"Pozivam donositelje odluka iz Federacije BiH da ostanu mirni i ne šalju nikog u RS", izjavio je Dodik, dodajući da zakoni stupaju na snagu u petak.

Ministar unutarnjih poslova RS Siniša Karan podržao je ovu odluku, rekavši da će policija RS-a štititi "ustav" ovog entiteta, nazivajući RS državom.

Moguće posljedice

Potpredsjednik RS-a Ćamil Duraković opisao je Dodikove odluke kao "egzistencijalnu prijetnju" Bošnjacima u ovom entitetu, dodajući da je ovim potezom Dodik "de facto odcijepio RS".

Zabrinutost su izrazili i opozicijski političari, među njima Igor Crnadak iz PDP-a, koji upozorava na moguće sukobe između državnih i entitetskih policijskih snaga. Naglasio je da se sjedište SIPA-e nalazi na teritoriju RS-a, što može dovesti do direktnog sukoba među institucijama.

Izvor: tportal.hr, index.hr