Početak godine često donosi odluke o promjenama, a mnogi se odlučuju za povratak vježbanju. Ako i vi želite krenuti u ostvarenje svojih fitness ciljeva, evo nekoliko savjeta kako započeti i ostati dosljedni te pritom izbjeći ozljede koje je stručnjakinja za fiziologiju vježbanja, Heather Milton, navela za New York Post.
Osmislite plan
Prije nego što krenete, razmislite o svom zdravstvenom stanju i konzultirajte liječnika ako imate bilo kakvih zdravstvenih poteškoća. Procijenite vlastitu kondiciju, primjerice pomoću plankova ili sklekova, kako biste postavili realne ciljeve. Plan bi trebao obuhvaćati kardio vježbe, trening snage, rad na fleksibilnosti i stabilnosti. Početnicima se preporučuje započeti s 10 minuta dnevno i postupno povećavati trajanje treninga.
Odaberite prave vježbe
Kombinirajte kardio vježbe (5-7 dana tjedno) i trening snage (2-3 puta tjedno) s vježbama fleksibilnosti i stabilnosti. Kardio će poboljšati zdravlje srca i raspoloženje, dok trening snage ubrzava metabolizam i smanjuje rizik od kroničnih bolesti. Ne zaboravite na zagrijavanje prije treninga te istezanje nakon njega kako biste smanjili rizik od ozljeda.
Napredujte postepeno
Krenite s 50% intenziteta i postupno povećavajte za 10% tjedno. Ciljajte na 150 minuta tjedno raspoređenih na pet dana, s dovoljnim brojem dana odmora. Obratite pozornost na znakove preopterećenja, poput boli koja traje više od dva dana.
Pratite svoj napredak
Redovito praćenje napretka motivirat će vas da ostanete na pravom putu. Kod treninga snage težinu povećavajte svakih 1-2 tjedna, a kod kardio vježbi trajanje ili intenzitet za 10% tjedno. Organiziranost, poput dogovora s trenerom ili vođenja dnevnika, može biti ključna za uspjeh.
Zapamtite, svaki korak prema zdravijem životu je važan, zato vjerujte u sebe i krenite prema svojim ciljevima već danas!
Izvor: Glas Istre