Europska politička scena suočava se s promjenama koje donedavno nisu bile zamislive. Radikalne desne stranke, koje su dugo bile smatrane "neprihvatljivima" za sudjelovanje u vlasti, ostvaruju značajne izborne uspjehe u brojnim zemljama.
Primjeri jačanja desnice sve su vidljiviji – od Francuske i Njemačke do Nizozemske, a najnoviji slučaj dolazi iz Austrije, gdje bi Herbert Kickl, lider Slobodarske stranke (FPÖ), mogao preuzeti vlast nakon izbornog uspjeha. Taj trend ukazuje na sve jače nezadovoljstvo birača tradicionalnim strankama i njihovom nemogućnošću odgovaranja na strahove i zahtjeve javnosti.
Desnica postaje nezaobilazna u političkim pregovorima
U sve većem broju zemalja desne stranke postaju nezaobilazan faktor u političkim pregovorima, što pokazuje da ih birači prepoznaju kao odgovor na aktualne izazove poput migracija, sigurnosti i odnosa prema Europskoj uniji. Iako se često susreću s pokušajima izolacije od strane političkog mainstreama, njihov uspjeh više se ne može ignorirati.
Što donosi budućnost?
Jačanje desnice otvara brojna pitanja o budućnosti politike u Europi. Hoće li radikalne stranke sudjelovati u vlasti i mijenjati europsku politiku iz temelja, ili će se tradicionalne stranke pokušati prilagoditi novim političkim okolnostima? Austrijski slučaj samo je posljednji u nizu koji ukazuje na promjenu paradigme u europskoj politici.
Trend koji se širi kontinentom postavlja nove izazove, ali i redefinira granice prihvatljivosti u političkom djelovanju. Europa ulazi u razdoblje u kojem će birači svojim odlukama značajno oblikovati buduće političke smjerove.
Izvor: jutarnji.hr