Znanstvenici su miševima dali lijek koji im je uspješno produžio trajanje životnog vijeka.
Nedavno istraživanje objavljeno u časopisu "Nature" donosi zanimljive rezultate o ulozi interleukina 11 (IL-11) u procesu starenja. IL-11, proinflamatorni citokin iz obitelji IL-6, ključan je za regulaciju staničnog, tkivnog i organizamskog starenja. Studija je istraživala kako inhibicija IL-11 utječe na produženje životnog vijeka i zdravlje sisavaca.
Studija na genetski modificiranim miševima
Istraživači su koristili genetski modificirane miševe kojima je uklonjen gen Il11 ili njegov receptor Il11ra1. Rezultati su pokazali značajna poboljšanja u zdravlju tih miševa tijekom starenja. Konkretno, miševi bez gena Il11 imali su bolju funkciju mitohondrija, smanjeni oksidativni stres i poboljšanu homeostazu tkiva. Osim toga, pokazali su zaštitu od metaboličkog pada i multimorbiditeta povezanih s godinama.
Produženje životnog vijeka
Rezultati su otkrili da su miševi bez gena Il11 živjeli duže. Prosječno, životni vijek im je bio produžen za 24,9%. Također, miševi koji su primali anti-IL-11 antitijela od 75. tjedna starosti do prirodne smrti pokazali su produženje srednjeg životnog vijeka - mužjaci za 22,5%, a ženke za 25%.
Potencijalne kliničke primjene
Trenutno se anti-IL-11 terapije ispituju za liječenje fibroznih bolesti pluća, no ova studija sugerira da bi inhibicija IL-11 mogla imati širi klinički potencijal. Mogla bi se koristiti za poboljšanje metaboličkog zdravlja, smanjenje upala i produženje životnog vijeka, čime bi se značajno poboljšala kvaliteta života starijih osoba.
Ova studija pruža snažne dokaze da IL-11 ima ključnu ulogu u procesu starenja i da njegova inhibicija može značajno produžiti životni vijek i poboljšati zdravlje u starosti. Iako su potrebna daljnja istraživanja kako bi se rezultati potvrdili i prenijeli na ljude, ovi nalazi otvaraju nove mogućnosti za terapijske intervencije usmjerene na starenje i dugovječnost.
Za više detalja posjetite nature.com.