Hrvatska

HZZO uvodi sankcije za nepravilnosti u bolovanjima

Objavljeno: 21.02.2025.

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) donio je naputak prema kojem će liječnici, ako se utvrde nepravilnosti u provođenju ugovornih obveza, biti prijavljeni prekršajnom sudu. Sankcije će se primjenjivati na bolničke liječnike koji propisuju lijekove mimo liste, obiteljske liječnike zbog duljine bolovanja te pacijente koji simuliraju bolest.

Prema naputku, novčano se može kazniti osiguranike koji svjesno uzrokuju bolovanje, sprječavaju ozdravljenje, obavljaju poslove tijekom bolovanja ili bez odobrenja liječnika napuštaju mjesto prebivališta.

Smanjenje stope bolovanja

Naputak HZZO-a usmjeren je na smanjenje stope bolovanja koja u Hrvatskoj iznosi oko devet posto, što je u skladu s europskim prosjekom. Tijekom 2024. godine za naknade vezane uz bolovanja izdvojeno je oko 220 milijuna eura, a s obzirom na najavljeno povećanje naknada, taj će iznos rasti.

Predviđene prekršajne kazne kreću se od 660 do 2.650 eura za liječnike koji neosnovano odobravaju bolovanje, dok pacijenti koji simuliraju ili rade tijekom bolovanja mogu biti kažnjeni s 1.060 do 1.990 eura.

Reakcija liječnika

Koordinacija hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) izrazila je nezadovoljstvo naputkom, smatrajući ga oblikom pritiska na liječnike. Predsjednica KoHOM-a, Zrinka Huđek Leskovar, ističe da liječnici nisu odgovorni za duljinu bolovanja pacijenata te da problem leži u dugim listama čekanja i sporosti vještačenja radne sposobnosti.

U 2023. godini HZZO je proveo 6.401 kontrolu bolovanja, pregledao 24.782 osiguranika te utvrdio prestanak medicinskih indikacija za bolovanje u 6.611 slučajeva. Kazne su izrečene za tri posto kontroliranih ordinacija, pri čemu su najčešći razlozi bile nepravilnosti u vođenju medicinske dokumentacije i odgađanje upućivanja osiguranika na invalidsku komisiju.

Potrebne reforme

Liječnici predlažu vraćanje povjerenstava za bolovanja, koja su nekada kontrolirala bolovanja dulja od mjesec dana. Smatraju da bi to rasteretilo liječnike i omogućilo pravedniji sustav kontrole.

Zavod za vještačenje priznaje probleme s dugim rokovima obrade zahtjeva, navodeći povećan priljev predmeta i manjak specijalista kao glavne razloge kašnjenja. Ističu da poduzimaju mjere za ubrzanje postupaka, uključujući zapošljavanje novih vještaka i angažiranje vanjskih stručnjaka.

HZZO i dalje inzistira na strogim kontrolama bolovanja kako bi spriječio zloupotrebe, no liječnici upozoravaju da je rješenje u reformi sustava, a ne u sankcijama.

Izvor: Glas Istre