Hrvatska

Hrvatski turizam bilježi rast, ali obiteljski smještaj zaostaje za hotelskim

Objavljeno: 18.07.2024.

Do 7. srpnja ove godine, Hrvatska je ostvarila preko 8,1 milijun dolazaka i 33,5 milijuna noćenja, što predstavlja rast od 5% u dolascima i 2% u noćenjima u usporedbi s prošlom godinom​ (tportal.hr)​​ (Zadarski list)​. Noćenja u hotelima porasla su za 7,48%, dok je obiteljski smještaj zabilježio rast od 4,76%, a kampovi 2,2%​ (tportal.hr)​.
Unatoč ovim pozitivnim brojkama, obiteljski smještaj bilježi pad popunjenosti od 7% od početka godine do kraja lipnja. Ovo je posebno zabrinjavajuće u srpnju kada je popunjenost na razini 75%, daleko od pune kapacitiranosti​ (Glas Istre HR)​.

Razlog ovakvog trenda može se djelomično objasniti većim troškovima gostiju u hotelskom smještaju u odnosu na druge oblike smještaja. Prosječna dnevna potrošnja hotelskih gostiju iznosi 195 eura, dok gosti u obiteljskom smještaju troše prosječno 139 eura dnevno​ (Zadarski list)​. To znači da gosti u hotelima troše otprilike 40% više, što ima značajan utjecaj na ukupni prihod od turizma.

Poremećena struktura smještajnih kapaciteta također igra ulogu. Hrvatska ima samo 15% kreveta u hotelima, dok Italija ima 43%, Španjolska 53%, a Grčka čak 71%​ (Glas Istre HR)​. To utječe na percepciju i ponudu destinacije, jer turisti u hotelima ne samo da troše više, već također pridonose većoj održivosti i kvaliteti turističke ponude.

Pad popunjenosti obiteljskog smještaja ukazuje na potrebu za prilagođavanjem strategija i ulaganja u kvalitetniji smještaj koji može privući goste s višom potrošnjom. Uz to, regulacija i smanjenje sive zone poslovanja mogli bi poboljšati rentabilnost ovog segmenta​ (Glas Istre HR)​.

Izvori:
Tportal: Turisti u Hrvatskoj lani oborili rekord po broju noćenja
Glas Istre: Hrvatska ima najlošiju strukturu turističkog smještaja
Zadarski List: Koliko troše turisti u Hrvatskoj?