Hrvatska

Hakerski napad na Zračnu luku Split

Objavljeno: 23.07.2024.

Splitska zračna luka, pretrpjela je hakerski napad jučer u 19:30 sati koji je srušio cijeli sustav. Nije bilo prethodnih upozorenja o napadu, a stručnjaci ulažu velike napore kako bi otklonili posljedice i ponovno uspostavili normalno poslovanje. Promet nije potpuno zaustavljen, već se radi ručno na prijavi i otpremanju zrakoplova. Putnici strpljivo čekaju svoje letove, a neki su proveli noć u zračnoj luci. Ministar Butković je izjavio da neće biti pregovora s hakerima te da se sustav mora postaviti iznova. Unatoč problemima, očekuje se rekordna godina s 3,5 milijuna putnika.

Ova situacija nadovezuje se na raniju vijest o tehničkim problemima koji su pogodili splitsku zračnu luku jučer u večernjim satima. Kolaps sustava dogodio se nešto prije 19:30, što je uzrokovalo kašnjenja i otkazivanje brojnih letova. Problemi su onemogućili normalno funkcioniranje poslova prihvata i otpreme zrakoplova i putnika, a internetska stranica zračne luke također nije radila.

Između 19:00 i 22:00 sata, samo jedan odlazni let je realiziran, prema Zurichu, dok je većina ostalih letova otkazana ili preusmjerena. Situacija se počela stabilizirati nakon 22:00 sata, no mnogi putnici su ostali zarobljeni u zračnoj luci, čekajući rješenje problema. Kolaps sustava ukazao je na važnost pouzdanih informatičkih sustava za neometano funkcioniranje zračnog prometa. Unatoč problemima, osoblje zračne luke poduzelo je sve mjere kako bi što prije riješilo situaciju i omogućilo nastavak letova.

Lukša Novak, predsjednik uprave Zračne luke Split, potvrdio je da je hakerska grupa Akira preuzela odgovornost za hakerski napad.

Što je Akira?

Akira je nova hakerska grupa, međunarodna organizacija s euroazijskog područja, prvi put primijećena u ožujku prošle godine, poznata po svojoj varijanti ransomwarea. Od tada je napala preko 250 organizacija, navodno iznudivši oko 42 milijuna dolara. Među žrtvama su Nissan i Sveučilište Stanford, izgubivši 430 GB podataka. Akira traži otkupnine između 200.000 i četiri milijuna dolara, a odbijanje plaćanja rezultira javnim objavljivanjem ukradenih podataka.

Ovaj ransomware utječe na tvrtke i kritičnu infrastrukturu u Sjevernoj Americi, Europi i Australiji, te napada Windows i Linux sustave. FBI i europske agencije upozoravaju na prijetnju i pomažu organizacijama u zaštiti. Akira koristi ranjivosti u VPN softveru za pristup mrežama, krade podatke i blokira pristup sustavu, zahtijevajući otkupninu u bitcoinima. Akira se oslanja na alate kao što su WinRAR, WinSCP, rclone i MEGA za eksfiltraciju podataka, prijeteći objavljivanjem ukradenih informacija na dark webu ako otkupnina nije plaćena.

Važno je napomenuti da su informacije o grupi Akira nepotvrđene i da se mogu promijeniti s vremenom kako se istraga bude razvijala.