Na inicijativu Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva, Europskom unijom ponovno se otvara pitanje vojne potpore Ukrajini – ovaj put izvan službenog okvira NATO-a. Riječ je o tzv. Koaliciji voljnih, neformalnoj skupini zemalja koje su spremne pružiti izravnu vojnu pomoć Ukrajini, uključujući i moguće slanje vojnika ili borbenih zrakoplova.
Cilj takve inicijative je, kako navode strani mediji, omogućiti onim državama koje žele aktivniju ulogu u pomoći Ukrajini da to učine neovisno o jedinstvenom stavu NATO-a, čime bi se zaobišle prepreke koje mogu postaviti neke članice Saveza.
Zelenski ide u Pariz, Plenković najavio dolazak, Milanović protiv
U vezi s Hrvatskom, pozicije glavnih političkih aktera ponovno su suprotstavljene. Dok je predsjednik Zoran Milanović jasno poručio da protivi se bilo kakvom slanju hrvatskih vojnika u Ukrajinu, iz Vlade je potvrđeno kako će premijer Andrej Plenković sudjelovati na sastanku u Parizu, na koji je pozvan od strane francuskog predsjednika Emmanuela Macrona.
Sastanku bi trebao nazočiti i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, a glavni fokus bit će razgovori o daljnjim oblicima pomoći Ukrajini, u kontekstu moguće nove faze rata i potrebe za dodatnim angažmanom zapadnih zemalja.
Analitičar: Hrvatski doprinos ne bi bio presudan
Vojni analitičar Ivica Mandić u razgovoru za N1 ističe kako bi sudjelovanje Hrvatske u ovoj inicijativi bilo uglavnom simboličnog karaktera.
“Hrvatska vojska je mala i njezin doprinos bio bi simboličan. Ne bi se primijetilo da nas nema,” rekao je Mandić, dodajući da je priča oko 'Koalicije voljnih' više politička poruka nego operativna stvarnost.
Mandić naglašava i da nije sasvim jasno što bi konkretno ta koalicija radila na terenu – radi li se o obrani, logistici ili nekoj vrsti mirovne misije – što dodatno pojačava neizvjesnost cijele situacije.
Nije poznato tko bi sve sudjelovao, niti pod kojim uvjetima
Iako se inicijativa vodi pod nazivom 'Koalicija voljnih', trenutačno nema službenih informacija o tome koje bi zemlje u njoj sudjelovale, što bi točno bio njezin mandat, niti pod čijim zapovjedništvom bi djelovala.
Poznato je tek da ideja dolazi u trenutku kada se rat u Ukrajini intenzivira, a Ukrajina ističe potrebu za dodatnom podrškom. Na istom sastanku u Parizu, osim Hrvatske, očekuje se sudjelovanje i niza drugih europskih zemalja koje podupiru Ukrajinu.
Zaključak: Hrvatska u središtu europskog pitanja bez jasnog odgovora
Hoće li se Hrvatska pridružiti 'Koaliciji voljnih' ili će zadržati distancu – ostaje otvoreno. U svakom slučaju, sudjelovanje bi zahtijevalo odluku Sabora, a bez konsenzusa između Pantovčaka i Banskih dvora, ta se odluka čini malo vjerojatnom.
U međuvremenu, Hrvatska ostaje promatrač inicijative čiji su dometi još uvijek nejasni – i to u trenutku kada se europski sigurnosni okvir rapidno mijenja.
Izvor: n1info.hr