Ciklona Boris trenutno uzrokuje kaos diljem Europe, donoseći poplave u brojnim zemljama. Kakvo je stanje u Hrvatskoj i prijete li nam poplave.
Pratnja stanja vodostaja u Hrvatskoj
Hrvatske vode neprestano prate situaciju putem Glavnog centra obrane od poplava. Trenutne radarske slike pokazuju oblake nad cijelom državom, ali vodostaj u Hrvatskoj je zasad pod kontrolom. U tri postaje proglašeno je pripremno stanje, no još nisu uvedene mjere obrane od poplava.
Rijeka Sava, koja se u petak izlila u inundacijski prostor, u ranojutarnjim satima vratila se u svoje korito. Situacija je, prema riječima Gorana Milakovića iz Hrvatskih voda, povoljnija nego u srednjeeuropskim zemljama poput Češke i Poljske.
Dolazak vodnog vala
Očekuje se da će vodni val rijeka Mure i Drave ući u Hrvatsku već u nedjelju, s vrhuncem u ponedjeljak. Međutim, prema trenutnim prognozama, vodostaji na ovim rijekama bit će značajno niži od rekordnih razina zabilježenih u kolovozu 2023. Na Muri se očekuje vodostaj niži za metar do metar i pol, dok će na Dravi biti niži za čak dva metra.
Hladni val i pad temperature
Osim vodnog vala, Hrvatsku je već zahvatio hladni val. Temperature su naglo pale, a najveći pad zabilježen je na Zavižanu, gdje je temperatura pala za 20 stupnjeva, donoseći i prve snježne pahulje. Prema najavama meteorologa, nestabilno vrijeme nastavit će se i u narednim danima.
Unatoč nepovoljnim vremenskim prilikama diljem Europe, Hrvatske vode ne očekuju drastične poplavne scenarije. Sva pažnja usmjerena je na vodotokove i radarske slike, a situacija se nadzire iz minute u minutu.
Češka se trenutno suočava s ozbiljnim posljedicama ciklone Boris koja je izazvala ekstremne padaline i izazvala velike poplave diljem zemlje. Veliki gradovi poput Ostrave i Jeseníka te brojna sela su pogođeni. Rijeka Opava je preplavila grad Opavu, te prijeti i drugim oblastima duž svog toka, uzrokujući zabrinutost i u gradovima kao što su Ostrava. Ciklona Boris je uzrokovala znatno povećanje vodostaja na rijekama, uz prijetnju odronima i padom drveća zbog jakih vjetrova.
Najteže pogođena područja su u regiji Olomouc i Jeseník, gdje su poplave usporedive ili čak gore nego tijekom poplava koje su pogodile te regije 1997. i 2002. godine. Guverner Josef Suchánek izjavio je da je situacija u nekim dijelovima regije Olomouc trenutno ista ili gora nego tijekom prethodnih katastrofalnih poplava.
Nadležne vlasti su aktivirale krizne mjere, uključujući evakuacije, zatvaranje cesta i pruga, te su izdale upozorenja građanima da se pripreme za moguće hitne situacije. Poplave su također otežale komunikacije i putovanja, s mnogim prekidima u telekomunikacijskim uslugama i prekidima opskrbe električnom energijom. Vlasti su apelirale na građane da ostanu na sigurnom i slijede upute za evakuaciju gdje je to potrebno.
Uzimajući u obzir trenutnu situaciju i predviđanja, postoji opravdana bojazan da će se poplavna situacija možda pogoršati prije nego što se stabilizira, posebno s obzirom na najavljene obilne kiše koje bi mogle trajati još nekoliko dana.
Izvor: dnevnik.hr
Fotografije: https://www.independent.co.uk/, https://www.e15.cz
Video: društvene mreže