Na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, koji se obilježava 25. studenog, objavljeni su zabrinjavajući podaci o femicidu u Hrvatskoj. Tijekom ove godine ubijeno je 16 žena, što je gotovo dvostruko više nego prethodne godine, kada je evidentirano devet žrtava.
Uzroci i obrasci femicida
Stručnjaci upozoravaju da femicid nije iznenadan čin nasilja, već posljedica dugotrajnih obrazaca zlostavljanja i prijetnji. Unatoč postojećim zakonskim mjerama, poput zabrane približavanja, često se događa da one ne uspiju spriječiti nasilje. Također, istraživanja pokazuju da u javnom diskursu još uvijek prevladavaju stereotipi koji pokušavaju opravdati nasilnike.
Primjer takvog narativa je osječki slučaj ubojstva studentice, gdje su pojedine strukture pokušale opravdati počinitelja ističući prethodnu povezanost žrtve i počinitelja. Stručnjaci naglašavaju da je važno prepoznati rane znakove nasilja, poput posesivnog i nasrtljivog ponašanja.
Porast nasilja u obitelji
Podaci Ministarstva unutarnjih poslova za 2024. godinu pokazuju porast kaznenih djela nasilja u obitelji za 8,8 posto u odnosu na prošlu godinu, dok je broj žrtava porastao za 14 posto. Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova upozorila je da je broj kaznenih djela nasilničkog ponašanja u obitelji u posljednjih osam godina učetverostručen.
Nužnost sustavnog pristupa
Iako Hrvatska ima kvalitetan zakonski okvir za borbu protiv nasilja nad ženama, ključni izazov ostaje njegova primjena u praksi. Stručnjaci ističu da je potrebno osigurati bolju edukaciju, prevenciju i sustavnu podršku žrtvama nasilja. Također, istaknuta je važnost prepoznavanja femicida kao zasebnog kaznenog djela i strože sankcioniranje počinitelja.
Poziv na zajedničko djelovanje
Borba protiv nasilja nad ženama zahtijeva zajedničku odgovornost društva, uključujući edukaciju i senzibilizaciju na svim razinama. Samo kroz sustavan i empatičan pristup moguće je spriječiti daljnje tragedije i osigurati sigurnost za sve žrtve.
Izvor: Glas Istre