Kultura & zabava

Ako mladima ponudiš alternativu cajkama, zakačit će se

Objavljeno: 13.01.2025.

Edi Cukerić, pulsko ime iza brojnih uspješnih glazbenih projekata, predstavlja nevidljivi stup kreativne scene, ne samo u Puli već i šire. Iako samozatajan, njegovi rezultati govore sami za sebe – pet Porina, suradnja s brojnim renomiranim izvođačima te doprinos očuvanju istarske glazbene tradicije.

Početci i put prema glazbenoj produkciji
Edi je svoj glazbeni put započeo u glazbenoj školi svirajući gitaru. Njegov prvi susret s tehnikom snimanja dogodio se na Radio Puli, gdje je, kao mladi honorarac, dobio priliku učiti o svim aspektima snimanja i glazbene produkcije.

"Na radiju je vladala zdrava atmosfera; ekipa je bila mlada i željna znanja. U to vrijeme krenuo je i famozni Ča val, koji je oživio glazbenu scenu kroz čakavske stihove Gustafa, Livija Morosina i Alena Vitasovića," prisjeća se Cukerić.
Edi je kroz godine surađivao s brojnim izvođačima, među kojima su Gustafi, Massimo, Darko Rundek, Franci Blašković, Nola i mnogi drugi. Njegova uloga u glazbenoj sceni bila je ključna, ne samo za produkciju već i za stvaranje prostora za nove generacije izvođača.

Očuvanje tradicije i inovacije
Posebno mjesto u Edijevom radu zauzima očuvanje istarske tradicijske glazbe. Projekti poput kantadura, na kojima je surađivao s Mauricijem Ferlinom i Danieleom Pernićem, predstavljaju subkulturu koja oživljava povijest istarske glazbe.

"Kantaduri su zahtjevni za slušanje, ali kada uđeš u tekst, shvatiš da su to priče na nivou ‘Murder Ballads’ Nicka Cavea," objašnjava Cukerić, dodajući da je ključ u obrazovanju mladih o važnosti očuvanja kulturne baštine.

Rad u Puli i šire
Cukerić je kroz godine ostao vjeran Puli, iako je surađivao s mnogim izvođačima iz Hrvatske i inozemstva.

"Nikada nisam dugoročno otišao iz Pule jer ovdje imam svoje ljude i projekte. Radio sam s brojnim bendovima koji su se iz anonimnosti uzdigli u prepoznatljiva imena," kaže Edi, ističući kako mu suradnje s umjetnicima omogućuju eksperimentiranje i istraživanje.
Njegov studio u Pionirskom domu u Rojcu, kojeg naziva "Radna soba," postao je mjesto gdje spaja autore i glazbenike kroz rezidencijalni program.

"Cilj rezidencija je spajanje umjetnika s idejama i multiinstrumentalista koji ih mogu glazbeno popratiti. Rezultati su uvijek zanimljivi," ističe Cukerić.

Perspektiva o glazbenoj sceni i mladima
Edi ističe da današnja generacija mladih ne ide u dubinu kada je riječ o glazbi.

"Nama je ploča bila svetinja, dok je danas glazba nešto usput. No, ako im ponudiš alternativu, zakačit će se. Bitno je stvarati prostore za autentičnu glazbu, jer Pula ima potencijal biti važna glazbena destinacija," kaže Cukerić.

Balans između privatnog i profesionalnog
Osim što je uspješan producent, Edi je posvećen obitelji i sportu. Kao potpredsjednik KK Stoja, Cukerić je pomogao izgraditi respektabilan košarkaški klub.

"Sport je, kao i glazba, područje gdje bez entuzijazma nema uspjeha. Djecu treba odgajati kroz disciplinu i timski rad, što je odlična baza za njihov razvoj," kaže Cukerić.

Edi Cukerić je primjer kako se strast, kreativnost i odgovornost prema zajednici mogu spojiti u uspješnu karijeru. Njegov rad ostavlja dubok trag u glazbi, a njegove inicijative inspiracija su za nove generacije. Puljanima i svima koji prate njegov rad ostaje nada da će grad jednog dana prepoznati važnost glazbene i kulturne infrastrukture koju on već godinama nesebično gradi.

Izvor: Glas Istre
Foto: Glas Istre, snimio Milivoj Mijošek